A galíciai Legfelsőbb Bíróság precedensértékű ítéletében elmarasztalta a régió kormányát és a Miño-Sil Vízgyűjtő Konföderációt a vízkészletek szennyezése és az ebből fakadó emberi jogsértések miatt. Az ügy középpontjában a Limia település áll, ahol 20 000 lakos évek óta súlyos szagterheléstől, szennyezett kútvíztől és az erősen mérgező cianobaktériumok jelenlététől szenvedett a környéken működő nagyléptékű sertéstelepek szennyvizének következtében.
A szennyezett vizekben megjelenő cianobaktériumok – más néven kékalgák – természetes eredetű mikroorganizmusok, amelyek elszaporodása komoly környezeti és egészségügyi problémákhoz vezethet. Ezek a baktériumok a meleg, tápanyagokban – különösen nitrogénben és foszforban – gazdag vizekben szaporodnak el gyorsan, gyakran vastag, zöldes habréteget képezve a víz felszínén. Egyes fajtáik mérgező anyagokat (pl. mikrocisztint) termelnek, amelyek hatással lehetnek a májra, az idegrendszerre, és már kis mennyiségben is veszélyt jelenthetnek az emberi egészségre. A cianobaktériumok által érintett területeken a kútvizek ihatatlanná válhatnak, és a levegőbe kerülő szerves anyagok miatt kellemetlen szagok alakulhatnak ki, tovább rontva az ott élők életminőségét.
A bíróság megállapította, hogy a régióban évtizedeken át folytatott, ellenőrizetlen ipari állattenyésztés súlyosan megsértette az emberek egészséghez és tiszta környezethez való jogát. Az ítélet példátlan: ez az első eset Európában, hogy bíróság nyíltan kimondta, az intenzív állattartás gyakorlata emberi jogi jogsértést jelent.
A hatóságokat – köztük a helyi önkormányzatot, amelynek feladata lett volna a tiszta ivóvíz biztosítása – felelőssé tették a mulasztásokért. A döntés értelmében 30 000 euró kártérítést kell fizetni a település minden egyes lakosának. A bíróság a Miño-Sil és a Limia vízügyi hatóságokat is elítélte a megfelelő ellenőrzés elmulasztásáért.

Az ügyet a környezetvédelmi ClientEarth és a Föld Barátai Spanyolország szervezetek vitték bíróság elé, hangsúlyozva, hogy a káros hatások nemcsak az állatokat és a természetet érintik, hanem közvetlenül az emberek életminőségét is rombolják.
A hír gyorsan elterjedt a spanyol sajtóban, ahol a Limia lakói már hosszú ideje lehetetlennek nevezik a mindennapi életet a növekvő számú sertés- és baromfitelepek miatt, amelyek vegyszerei – különösen a nitrátok – átszivárognak a talajba és a vízbázisokba.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Forrás: Fanpage – Kodami